AKTUÁLNĚ / Krimi

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
4.10.2017

Až třikrát týdně oznamují lidé, že se ztratili v lese

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Již více než deset případů ztracených houbařů, kteří se ztratili v lese nebo se nevrátili zpět domů, museli řešit v průběhu září policisté po celém Královéhradeckém kraji. Další volající se ozvali začátkem října. S pátracími akcemi, do které jsou nezřídka zapojeny desítky policistů, včetně služebních psů, městských strážníků a dalších složek IZS za součinnosti vrtulníku s termovizí, mají zkušenosti muži zákona na Hradecku, Jičínsku, Náchodsku, Rychnovsku i Trutnovsku.

Všechny pohřešované osoby se podařilo policistům nalézt, jindy se houbaři stačili naštěstí vrátit včas do bezpečí sami. Nejčastěji se policisté setkávali s případy, kdy se na linku 158 obrátil volající, který žádal o pomoc při pátrání po ztraceném příbuzném nebo známém, který se buď vůbec nevrátil z lesa nebo se jim při společném sběru hub přímo v lese ztratil. Pohřešovanými byli zpravidla senioři, kteří u sebe neměli mobilní telefon, nebo jej měli vybitý.

Ztracené houbaře se zpravidla podaří nalézt v relativně krátkém čase, jsou však případy, kdy po pohřešovaném pátrá speciální tým i několik hodin. Taková událost byla policistům například oznámena začátkem září hodinu a půl před půlnocí. Volající na tísňovou linku oznámil, že pohřešuje svoji 78 letou matku, která odešla téhož dne vpoledne do malšovického lesa v Hradci Králové na houby a dosud se nevrátila. Seniorka je prý bez telefonu a syn ji marně sám hledá od večerních hodin. K popisu ještě dodal, že žena by měla mít u sebe jízdní kolo červené barvy. Policisté okamžitě zorganizovali rozsáhlou pátrací akci, kterou v té chvíli výrazně ztěžoval nepřehledný terén a tma.  V cca 02:30 hodin se podařilo ztracenou seniorku nalézt v cca 30 km vzdáleném Borohrádku na Rychnovsku, kam dojela na jízdním kole poté, co v lese zabloudila. Paní poté skončila v péči rodiny a lékařů. O pár dní později její zmizení však opět řešila policie. Seniorka se tentokrát nevrátila z hub koncem září a rodina ji marně celou noc hledala po lesích. Policisté proto okamžitě v ranních hodinách, kdy se o případu dozvěděli, zorganizovali pátrací akci, do které se tentokrát zapojila téměř stovka osob, včetně strážníků Městské policie, kynologů, dobrovolných i profesionálních hasičů atd. Vzhledem k tomu, že policisté mimo jiné disponovali také fotografií pohřešované, podařilo se jim společně se strážníky, zejména pak díky ochotné spolupráci s veřejností, seniorku v dopoledních hodinách vypátrat v prostoru Stříbrného rybníka na Hradecku.

Poslední volající se obrátili na policii včera a dnes. Včera odpoledne zavolal na linku 158 muž (nar. 1949), že se ztratil v lese u Třebechovic pod Orebem. Do lokality proto vyjeli policisté, kteří muže v pořádku cca za hodinu našli. Dnes dopoledne zavolala na tísňovou linku žena, která vyjádřila obavy o svého manžela (nar. 1945), který se měl ztratit při sběru hub na Trutnovsku u Dvora Králové nad Labem. I tento příběh skončil šťastně, neboť se "ztracený manžel“ sám brzy našel.

Policisté proto radí

"Nepřeceňujte své síly a choďte pouze do známých lokalit. Vezměte si s sebou VŽDY nabitý mobilní telefon, ideálně takový, do kterého lze nainstalovat aplikaci s mapou a funguje i v režimu offline. Seniorům doporučujeme zejména zvážit před houbařením své možnosti, vzít si s sebou vhodné oblečení, pití a nezapomenout na případné léky. Rovněž připomínáme, aby dali svým blízkým vždy raději vědět, co mají v plánu a kde se budou pohybovat. Ideální samozřejmě je NECHODIT NA HOUBY SÁM a držet se ve dvojici. Když přeci jen zabloudíte, zachovejte chladnou hlavu a orientujte se podle nějakého výchozího bodu. V případě ohrožení zdraví nebo života neváhejte zavolat pomoc."

Autor / zdroj: Lenka Burýšková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Letošní investice v náchodských školách

O prázdninách se v náchodských školách nezahálelo. Jako každý rok se veškeré opravy a investiční akce ve školách dějí právě v době, kdy si školáci uží

Post

Broumovské kostely budou otevřené ještě dva týdny, pak se opět na celý rok zavřou

Ještě dva týdny budou mít lidé možnost prohlédnout si unikátní barokní broumovské kostely. Možnosti navštívit je během Léta otevřených kostelů využilo

Post

Hřiště na Klínku je modernější. Bylo upraveno a rozšířeno

V průběhu prázdnin bylo upraveno a rozšířeno další dětské hřiště v Náchodě - tentokrát v ulici Pod Homolkou na Klínku.

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA