AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Popis:
Autor / zdroj: kr-kralovehradecky.cz
20.2.2019

Studenti zdravotnických škol dostanou větší stipendia. Kraj podpoří také nový obor

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Radní Královéhradeckého kraje schválili zvýšení stipendií pro studenty vybraných zdravotnických oborů ve vyšších odborných školách. Od prvního září se mezi podporované obory zařadí i diplomovaná dětská sestra.

„Kromě zařazení oboru diplomovaná dětská sestra mezi podporované obory dojde k navýšení motivačního stipendia o 500 korun pro zimní a letní období. Dále se zruší maximální věková hranice pro poskytování stipendií, protože se občas stávalo, že studenti dovrší 26 let v průběhu vzdělávání na vyšší odborné škole, čímž doposud ztráceli nejen status studenta, ale i nárok na poskytnutí stipendia,“ řekla náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast školství Martina Berdychová.

Podle předběžné kalkulace budou navržené úpravy znamenat navýšení krajského rozpočtu pro rok 2020 o částku 305 tisíc korun. Celkové dopady po naplnění všech ročníků nově podporovaného oboru vzdělání budou činit zhruba 690 tisíc korun.

Na podporu vzdělávání na krajských zdravotnických školách v Hradci Králové a Trutnově má Královéhradecký kraj pro letošní rok vyčleněnou částku 880 tisíc korun.

V současnosti mají nárok na stipendium studenti vyšších odborných škol v oboru diplomovaná všeobecná sestra. Nově k němu přibyde již zmíněný obor diplomovaná dětská sestra.

Pokud studenti splní všechny podmínky, mohou v prvním ročníku získat stipendium ve výši 5 500 korun. Druháci si přijdou na 6 tisíc korun a studenti posledního ročníku obdrží 6 500 korun.

Kraj podporuje tyto obory s cílem snížit nedostatek zdravotních sester ve zdravotnických zařízeních. Například v krajských nemocnicích aktuálně chybí na osm desítek sester a dalšího nelékařského personálu.

Autor / zdroj: Jiří Klemt

DALŠÍ ČLÁNKY

Stamilionová investice sníží v Náchodě cenu za teplo

Po třech letech intenzivních prací skončil projekt modernizace vytápění v Náchodě, který znamená přechod od zastaralé uhelné technologie k využívání m

Kdo se stane nejoblíbenějším fyzikářem a získá titul ČEZ Ámos?

Do již 27. ročníku soutěže Zlatý Ámos mohou školáci přihlašovat své oblíbené učitele ještě do konce letošního kalendářního roku. Platí to i v případě

FolkyTonk 2020 – Šance pro mladé hudební talenty

Je tu šance pro mladé hudebníky ve věku do 26 let, jednotlivce i kapely hrající žánr folk, country, folk-rock, folk-blues, bluegrass, rock n´ roll a j

DNES SE STALO

VYNÁLEZY23. ledna 1843

získal Jakub Kryštof Rad patent na kostkový cukr.

VĚDA A TECHNIKA23. ledna 1890

byla založena Česká akademie věd a umění (dnešní AV ČR).

HISTORIE23. ledna 1996

podala Česká republika oficiální žádost o vstup do Evropské unie.

POZVÁNKA OBRAZEM