Popis: Další závod, který Ludmila Formanová odstartovala, byl běh na 2 km.
Další závod, který Ludmila Formanová odstartovala, byl běh na 2 km.
Autor / zdroj: Tomáš Kábrt / cervenykostelec.cz
2.10.2015

Běžci pomohli vybavit pokoje v Hospici Anežky České v Červeném Kostelci

ČERVENÝ KOSTELEC

V sobotu 26. září se uskutečnil již druhý ročník Běhu pro hospic 2015, který se setkal s velkým zájmem profesionálních i neprofesionálních sportovců, mládeže i dětí z Červeného Kostelce a okolí.

Běžců na všech tratích bylo celkem 395, což je o 83 více než v loňském roce. Zúčastnila se také dvojnásobná mistryně světa v běhu na 800 m Ludmila Formanová, která stačila startovat, běžet i rozdělovat ocenění vítězům. Dostat medaili od mistryně světa bylo pro vítěze poctou. Výtěžek této akce s podporou firemních dárců činí téměř 74 tis korun. Peníze jsou určeny na obnovu nábytku v pokojích pro pacienty v Hospici Anežky České, který letos slouží již 20 let.

Letošní novinkou bylo rozdělení dětských a žákovských kategorií. Pro nejmenší děti do 6 let to byla trať na 650 m, tuto trať běžely následně i děti od 7 do 9 let. Trasa na 2 km se rozdělovala na běh mladších žáků od 10 do 12 let a starších žáků od 13 do 14ti let a kategorii nad 15 let.

Prvními běžci se stali: na trati 10 km za muže obhájil první místo Milan Vlček, druhé místo obsadil stejně jako loni Martin Bárta, oba z SK Nové Město nad Metují. Oba zkvalitnili své loňské časy. Třetí se umístil náchodský kaplan Jiří Jakoubek. V ženské kategorii se umístila na prvním místě Kateřina Kramlová z Náchoda, na druhém místě Lenka Ungerová z Přerova a třetí doběhla Markéta Zeisková z Náchoda.

Trať na 5 km byla letos nejvíce obsazena. Běželo 143 žen, mužů i dětí. V ženské kategorii zvítězila Eva Vítová z SK Nové Město nad Metují, druhá Petra Lochmanová z Náchoda, třetí Petra Čerenková ze Rtyně v Podkrkonoší. Muži doběhli v pořadí Martin Šupich z Červeného Kostelce, Vítězslav Šolc z Machova a Jakub Divíšek z Lipí u Náchoda.

Trasy na 2 km v kategorii 10-12 let ovládli: Filip Harant z České Skalice, Ondřej Řehák z Červené Hory a Václav Matyska z Červeného Kostelce. Z dívek: Julie Nováková z Jilemnice, Karolína Térová ze Rtyně v Podkrkonoší a Johana Škodová z Nového Města nad Metují.

Na 2 km trase v kategorii 13-14 let zvítězili: Hynek Pacák z Hořiček, Martin Rydlo, běžící za tým Hvězda Pardubice, a Jakub Hencl z Červeného Kostelce. V dívčí kategorii doběhla jako první Adéla Sádlová z SK Nové Město nad Metují, jako druhá Magdalena Kukulová a třetí Jana Duchatschová obě z Červeného Kostelce. Zvláště výkon Adély Sádlové byl excelentní, nejrychlejšího muže ze všech dvoukilometrových kategorií předběhla o 44 vteřin!

„Srdečně blahopřeji vítězům běhu,“ říká Miroslav Wajsar, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a dále uvedl: „Děkuji všem běžcům, dospělým i dětem, že se v tak velkém počtu zúčastnili, podpořili tak péči o nemocné v hospici, a to nás velmi těší. Děkuji také všem, kteří se podíleli na organizaci běhu a i těm, kteří pomohli finančními a věcnými dary.“

Pořadatelem běhu byla Oblastní charita Červený Kostelec a start i cíl závodu byl umístěn před budovou jejího střediska volného času Háčko. Běželo se v okolí červenokosteleckých rybníků: Brodský, Špinka a Krčmařík. Dohled nad správným průběhem závodu zajišťovali pořadatelé prostřednictvím zejména členů červenokosteleckého Skautu, celkem pomáhalo 50 dobrovolníků.

Počasí běžcům přálo, během dne svítilo sluníčko, i když ráno bylo dosti chladné. Po běhu se účastníci mohli občerstvit lehkým pohoštěním v prostorách Háčka. Děti si spokojeně domů odnášely nafukovací balonek s logem běhu a někteří i medaili nebo nějakou sladkost. Ani dospělí neodešli s prázdnou. Každý běžec nalezl ve své tašce nějaký dárek. Byly to ponožky, reflexní páska nebo kšiltovka, pro každého pamětní listina a buttonek s logem běhu.

Odměny dostalo i 12 náhodně vylosovaných běžců a nejstarší a nejmladší závodník.