SPORT / Ostatní sporty

Popis:
18.3.2016

Michal Kaněra: Osmnáct prvenství z dvaceti tisíc najetých kilometrů

ČERVENÝ KOSTELEC

Sezona 2015 pro Michala Kaněru, to je 18× první místo, 4 stříbra, 5. místo na mistrovství České republiky a řada dalších úspěchů. Jak hodnotí sezonu sám jezdec?

Jaká byla sezona r. 2015?

Sezona byla opět náročná. Začal jsem závodit začátkem dubna a končil jsem koncem října. Celkem jsem najel zhruba 20 tisíc km a v závodní sezoně měl volné dva víkendy…

Které ze závodů pro tebe byly nejdůležitější?

Český pohár horských kol, mistrovství ČR v?maratonu horských kol, sedmidenní etapový bikechallenge v Polsku a čtyřdenní závod v Chorvatsku.

Jak dopadly?

Český pohár začal skvěle, na úvod jsem skončil druhý, druhý závod byl zároveň mistrovstvím ČR – zde jsem byl pátý –, třetí závod se mi povedlo vyhrát, takže jsem měl blízko k velmi slušnému umístění. Navíc – vloni jsem skončil celkem druhý, což ještě zvyšovalo moji motivaci. Bohužel došlo k termínové kolizi dalšího závodu poháru s polským bikechallengem a od vedení týmu Ghost Rubena Racing Team, za který jsem jezdil, jsem dostal pokyn, ať jedu polský závod. Vítězství v poháru tak bylo bohužel nedosažitelné.

Vyplatila se tvá účast v Polsku?

Ano. Bikechallenge ale nezačal úplně dobře, hned první den jsme se dvěma španělskými závodníky zabloudili, nechtěně si zkrátili trať asi o 5 km a báli se, že nás vyloučí. Naštěstí nám dali jen penalizaci asi 15 min., což není tak hrozné, a my tak mohli v závodu pokračovat. Byl jsem na tento závod skvěle připravený a od předposlední etapy jsem byl v čele. V poslední etapě jsem si pak už jen celkové 1. místo pohlídal. To bylo skvělé.

Jak dopadl chorvatský závod?

Na něj jsem se dlouho připravoval – a vyplatilo se. Po dvou dnech jsem byl druhý a poslední den jsem vyhrál, takže jsem si připsal také celkové vítězství. Celkově vzato byla tedy uplynulá sezona stejně jako ta předchozí super.

Jaké jsou vyhlídky do příští sezony?

Na ni jsem zvědav. Letos budu jezdit za Nilfisk-Alto pro cycling, hradecký tým, který vede Jan Hruška, náš skvělý cyklista, který jel např. Giro d´Italia. Letošní plán závodů by měl být podobný jako vloni s tím rozdílem, že budu startovat více v zahraničí.

Jak probíhá příprava na každou sezonu?

Dá se říct, že nejdůležitější částí přípravy je zimní část sezony. V prosinci a lednu hodně běhám, třeba i na běžkách, chodím do posilovny, občas vyrazím na kolo do sněhu – to je dobré pro techniku. A koncem ledna jsem měl soustředění na Mallorce a pak tři týdny ve Španělsku. Zde se denně trénuje třeba pět až šest hodin. Takový zápřah by byl mezi závody nereálný – v hlavní části sezony mezi závody spíš už jen regenerujeme a nabíráme síly.

Jak se na tvou časově náročnou přípravu dívají v zaměstnání?

Pracuji ve spol. Saviotechnics, kde mám zkrácenou pracovní dobu a zaměstnavatelé mi dávají prostor na soustředění a další trénink. Chtěl bych jim za to poděkovat. Poděkovat chci také mé ženě – za to, že se stará o moje PR a toleruje, že nejsem stále doma. A do třetice by se slušelo také poděkovat městu Červený Kostelec za to, že mi poskytuje finanční podporu na cesty.

Kolik lidí z Červeného Kostelce se věnuje bikové cyklistice?

Žádná sláva to není. Přitom bych rád, aby se tady našli nějací mladí cyklisté, kterým bych mohl něco ze svých zkušeností předat. Třeba tomu pomůže závod, který bychom chtěli v Červeném Kostelci nebo okolí v budoucnu uspořádat.

Autor / zdroj: www.cervenykostelec.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kdo se stane nejoblíbenějším fyzikářem a získá titul ČEZ Ámos?

Do již 27. ročníku soutěže Zlatý Ámos mohou školáci přihlašovat své oblíbené učitele ještě do konce letošního kalendářního roku. Platí to i v případě

Post

FolkyTonk 2020 – Šance pro mladé hudební talenty

Je tu šance pro mladé hudebníky ve věku do 26 let, jednotlivce i kapely hrající žánr folk, country, folk-rock, folk-blues, bluegrass, rock n´ roll a j

Post

Čokoláda, po které se nepřibírá

Dobrý pocit z každého sousta mléčné belgické čokolády obsažené v adventních kalendářích organizace DEJME DĚTEM ŠANCI zahřívá u srdce všechny, kteří od

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA