CESTOVÁNÍ / Wellness a lázně

Popis:
Autor / zdroj: FOTOŠOT
11.8.2017

Přijeďte na Alžbětinský den pozdravit císařovnu Sisi

Dospělí i děti si budou moci vychutnat atmosféru rakousko-uherské monarchie v neděli 20. srpna v Bardejovských lázních. Na tradičním ALŽBĚTINSKÉM DNI, na počest pobytu císařovny v Bardejovských lázních v roce 1895, je pozdraví císařovna Alžběta (zvaná Sisi) a císař František Josef I (Franz Josef), kteří se budou procházet po areálu lázní. Pospolitý lid se bude s nimi moci vyfotografovat a k dispozici jsou i upomínkové předměty na císařovnu. Informuje o tom Jaroslav Komora, generální ředitel lázní.

„Tento rok organizujeme již 14. ročník Alžbětinského dne a jeho začátek je naplánován před lázeňskou kolonádou v neděli 20. srpna od 14.30. Hlavní část programu potrvá do 17.00. Vzpomínková slavnost začne historickým průvodem císařovny Alžběty s manželem císařem Františkem Josefem po areálu Bardejovských lázní, v 15.00 hod. zazní v Lázeňské kolonádě slavnostní fanfáry a uvítací řeč zástupce lázní. V 15.15 hod. následuje položení květin k pomníku Alžběty a přednes slavnostní básně. V 15.30 návštěvníci uvidí dobovou scénku a dobový tanec. Slavnost zakončí koncert orchestru na Lázeňské kolonádě,“ zve J. Komora.

Dodává, že doprovodnými akcemi jsou: výstava fotografií z příležitosti pobytu královny Alžběty v prostorách Lázeňské kolonády a prodej upomínkových předmětů a suvenýrů k památce Alžběty na recepci léčebného domu Alžběta. Návštěvníky zvou i do Muzeálního apartmánu Sisi v době 16.00 – 18.00, kde bude prohlídka za účasti průvodce a krátké přiblížení života císařovny Sisi.

V Bardejovských lázních loni v srpnu slavnostně znovu otevřeli po kompletní rekonstrukci historický hotel Alžběta, který nese jméno rakouské císařovny a uherské královny Alžběty. Rekonstrukce trvala 6 měsíců a vyžádala si 1,95 mil. EUR, včetně interiéru. V rámci rekonstrukce vytvořili královský apartmán Sisi. Před rekonstrukcí takový apartmán v léčebném domě Alžběta nebyl.

Elena Romanová, personální a provozní ředitelka Bardejovských lázní, a. s., dodává: „Od otevření léčebného domu po rekonstrukci v polovině července 2016 až dosud bylo v apartmánu ubytovaných více než 40 klientů, obvykle na týdenní až dvoutýdenní léčebný pobyt. O apartmán Sisi je velký zájem hlavně ze strany zahraničních klientů, ubytovali se tam klienti z Ukrajiny, Ruska, Běloruska, Dánska i Francie. Někteří se opakovaně vracejí. Nejvíce vytížený byl během období letní sezóny červen - září. Apartmán Sisi je luxusně zařízen a momentálně je to naše top nabídka. Tomu odpovídá i nejvyšší cena ze všech našich kategorií pokojů. Naší ambicí je etablovat výjimečnost této nabídky a ne její masovost. Obsazenost apartmánu Sisi je na úrovni 50 % a ostatních pokojů v hotelu Alžběta až 90 %, což jsou na zaváděcí rok výborná čísla.“

Komfort zrekonstruovaného hotelu si první rok užívají hosté v královském apartmá za startovací ceny. Ceny pobytů v apartmánu závisí od sezony, v zimních měsících (listopad - březen) jsou zhruba ještě o 10 % nižší oproti hlavní sezóně. Cena za balík ubytování, plná penze, procedury a vstup do wellness během hlavní sezóny 2017 (léčebný pobyt Standard) je 89 EUR/osoba/noc.

Jméno Sissi přitahuje návštěvíky

„Vidíme další potenciál v rozvíjení značky Sisi. Na rozdíl od jiných turistických atrakcí, které používají jméno Sisi na přilákání turistů, aniž měli nějaké reálné propojení na opravdovou císařovnu a královnu Alžbětu, Bardejovské lázně opravdu navštívila a strávila zde tři týdny. Do Bardejovských lázní přijela ve svých 58 letech 1. července 1895 a setrvala zde do 22. července. Do Bardejova přicestovala vlakem po nově vybudované železniční trati a ubytovala se v hotelu Deák. V hotelu byl pro císařovnu vybudován speciální boční vchod a bydlela v pokoji (dnes 218) s krásným výhledem na lázeňský areál. Přijela si sem léčit nejen zdravotní problémy, ale i duši po úmrtí svého syna Rudolfa, který tragicky zahynul. Císařovna byla podle jejího ošetřujícího lékaře Henricha Hintze ukázněnou pacientkou, která dodržovala léčebný režim. V rámci pitné kúry měla naordinované pití lázeňského pramene Lobogo, který se dnes na její počest nazývá pramen Alžběta. Kromě léčebných procedur si vychutnávala během pobytu v Bardejovských lázních i krásy okolní přírody a dokonce navštívila i město Bardejov. Po jejích stopách sem přichází stále více jejích příznivců, hlavně ženy,“ uzavírá E. Romanová.

Projekt rekonstrukce Alžběty se realizoval pod stálým dohledem Krajského památkového úřadu v Prešově, aby se zachoval co nejvíce historický charakter budovy, včetně původních materiálů, struktur, detailů a barev (žlutá a okrová). Po rekonstrukci podkroví vzniklo při zachování krovů 26 nových lůžek. V přízemí je nově zřízená recepce a pamětní pokoj císařovny Sisi. Na druhém nadzemním podlaží je luxusní apartmán SISI, ve kterém klienti tráví pobyty. Přísluší k němu i velká terasa. O pobyt v apartmánu je zájem, protože výhodné ceny zahrnují ubytování, stravování, procedury a bezplatný vstup do wellness centra v hotelu Ozón. Alžběta je s Ozónem a balneocentrem propojená spojovací chodbou. Zvláště výhodné je to v zimě, kdy se hosté nemusí s mokrou hlavou pohybovat venku.

Co připomíná Sisi v Bardejovských lázních?

Královský apartmán Sisi má obývací část, ložnici, předsíňku, samostatné WC, samostatnou koupelnu a velkou terasu. Vybaven je masivním italským stylovým nábytkem. V přízemí, vedle recepce, si hosté mohou prohlédnout i druhý, takzvaný muzeální apartmán Sisi, vyzdobený fotografiemi a obrazy Sisi. Neslouží k pobytu, ale je přístupný i veřejnosti, turistům a neubytovaným klientům. Vstupné je 1 EURO na osobu. Obyčejně ho navštíví pacienti během pobytu, výlety ze škol nebo skupiny turistů, kteří mají vlastní průvodce. Vybaven je masivním stylovým nábytkem podle vzoru apartmánů v Hofburgu. Ve vitrínách jsou repliky originálů – památníku Sisi, který je umístěn v parku před hotelem, velekněžského prstenu, skleněného poháru, z něhož Sisi pila minerální vodu během pobytu. Vstupní prostory jsou také vybaveny masivním stylovým nábytkem s replikami obrazů Franze Xavera-Winterhaltera – „Císař František Josef I. ve slavnostní rakouské uniformě“ a „Sisi v bílých plesových šatech posetých hvězdami“. Na recepci si návštěvníci mohou koupit i různé suvenýry a upomínkové předměty.

Více informací naleznete na www.kupele-bj.sk.

Autor / zdroj: PR

DALŠÍ ČLÁNKY

Stamilionová investice sníží v Náchodě cenu za teplo

Po třech letech intenzivních prací skončil projekt modernizace vytápění v Náchodě, který znamená přechod od zastaralé uhelné technologie k využívání m

Kdo se stane nejoblíbenějším fyzikářem a získá titul ČEZ Ámos?

Do již 27. ročníku soutěže Zlatý Ámos mohou školáci přihlašovat své oblíbené učitele ještě do konce letošního kalendářního roku. Platí to i v případě

FolkyTonk 2020 – Šance pro mladé hudební talenty

Je tu šance pro mladé hudebníky ve věku do 26 let, jednotlivce i kapely hrající žánr folk, country, folk-rock, folk-blues, bluegrass, rock n´ roll a j

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM