KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Na zámku Ratibořice si návštěvníci prohlédnou světničku z vyprávění Boženy Němcové. Děti provede komtesa Hortensie
 
Autor / zdroj foto: Zámek Ratibořice

Zámek Ratibořice / Česká Skalice

Vzpomenete si, jak je to dávno, kdy jste se naposledy ocitli v místech, nad kterými jako by čas nevládl svou ničivou mocí? Jedním z takových míst jsou Ratibořice a Babiččino údolí! Při návštěvě Starého bělidla a Rudrova mlýna se ocitnete přímo ve světě postav z Babičky Boženy Němcové.

Velký okruh - Zámek Ratibořice
Projděte se místnostmi, zařízenými nábytkem z 19. století, který doplňují podobizny příslušníků a příbuzných knížecí rodiny Schaumburg - Lippe a dánské královské rodiny, kolekce dánského porcelánu, anglické kameniny, grafických listů a soubor osobních předmětů příslušníků rodiny.

Babiččino údolí
Užijte si prohlídku zámku, zámeckého parku, Rudrova mlýna, vodního mandlu a Starého bělidla, včetně výkladu o zajímavostech na trase prohlídky.

Staré bělidlo
Kdo by neznal Staré bělidlo, hlavní dějiště knihy Babička od spisovatelky Boženy Němcové. Prohlédněte si babiččinu světničku, která je zařízena lidovým nábytkem a předměty denní potřeby podle spisovatelčina vyprávění.

Děti si pak mohou užít dětskou prohlídku zámku s komtesou Hortensií.


Z historie zámku
První písemná zpráva o existenci panského sídla a vsi v Ratibořicích pochází z roku 1388.  Jako majitel je uveden rytíř Vaněk ze Žampachu. Od roku 1464 patřily Ratibořice k panství rýzmburskému. Tvrz v Ratibořicích nebyla obývána, začala chátrat a na konci 16. století zanikla. Roku 1582 zakoupil Ratibořice i Rýzmburk rod Smiřických ze Smiřic a oba statky byly připojeny k rozsáhlému panství  náchodskému.

V letech 1702 - 1708 si nechal kníže Lorenzo z Piccolomini v Ratibořicích postavit barokní zámeček, který měl sloužit jako letní a lovecké sídlo. Stavba byla vybudována podle vzoru italských letohrádků, jako takzvané „casino“.

Roku 1842 zakoupil panství se 114 vesnicemi a městečky, řadou průmyslových závodů a zámky v Náchodě, Chvalkovicích  a Ratibořicích Jiří Vilém, říšský kníže Schaumburg - Lippe, suverénní panovník jednoho z malých knížectví na severu Německa. Schaumburgové pak nechali zámek upravit do dnešní podoby.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na zámku webu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.