Pevnost Dobrošov / Náchod
Unikátní vojensko-historická památka z let 1935–1938. Součást rozsáhlého obranného pohraničního valu proti napadení státu fašistickým Německem. Nedokončená, zachovaná v původním stavu. Taková je Pevnost Dobrošov. Pokud ji navštívíte, uvidíte mimo jiné třetí největší objekt čsl. předválečného opevnění i podzemní chodby. Ve vybrané dny je otevřen i srub Jeřáb s unikátními nástěnnými malbami, které tu z doby mobilizace v roce 1938 zanechal člen vojenské posádky objektu. Okolo pevnosti se nachází i rozsáhlá naučná stezka.
Prohlídka Pevnosti Dobrošov se skládá z několika částí. Návštěvníci si nejprve mohou prohlédnout výstavní expozici v provozní budově, kde lze každoročně shlédnout ojedinělou a zároveň toho času v Evropě největší kolekci miniatur figurek vojáčků, které ztvárňují československou armádu z doby před druhou světovou válkou. Dále je možné navštívit dělostřelecký srub Zelený, třetí největší objekt čsl. předválečného opevnění, a podzemními chodbami projít až do srubu Můstek, odkud se naskýtá nádherný pohled na Orlické hory a Krkonoše, stejně jako na Kladský koutek či na Kunětickou horu u Pardubic. Ve vybrané dny je otevřen i srub Jeřáb s unikátními nástěnnými malbami, které tu z doby mobilizace v roce 1938 zanechal člen vojenské posádky objektu. Okolo pevnosti se nachází i rozsáhlá naučná stezka.
Dělostřelecký srub N-S 75 Zelený
Srub Zelený byl dokončený po vyhlášení mobilizace. Protože dělníci, kteří se podíleli na jeho výstavbě, byli odveleni ke svým útvarům, v pracích pokračovali vojáci strážních útvarů a osádky blízkých pěchotních srubů. Výsledkem byl mohutný dělostřelecký bunkr.
Ačkoliv byl stavebně dokončen, nikdy se nedočkal osazení plánovanými pancéřovými zvony ani výzbrojí, na rozdíl od střílen pro 100 mm houfnice. Střílny sice přečkaly okupaci, ale přesto je zde dnes neuvidíte. V padesátých letech je totiž vytrhal podnik Kovošrot a to bez dohody s armádou. Památkou na budování srubu je několik betonových sloupů, které sloužily k upevnění betonářské plošiny. Po dokončení měly být odstraněny, aby nebránily výstřelu, ale k tomu nikdy nedošlo.
Srub Zelený je dnes součástí Muzea čs. opevnění a vstupuje se jím do podzemí tvrze. V patře si můžete prohlédnout nainstalované makety houfnic, vyrobené pro film režiséra Otakara Vávry „Dny zrady“, který byl natáčen na tvrzi Hanička.
Pěchotní srub N-S 72 Můstek
Oboustranný objekt o velikosti 3100 m krychlových byl vybudován ve 4. stupni odolnosti na nejvyšší kótě v okolí. Vzhledem k umístění bylo pro něj počítáno s dělostřeleckým pozorovacím zvonem, kterého se ale tak, jako mnohé podobné objekty, nikdy nedočkal.
Za okupace objekt přišel nejprve o ocelové střílny. V roce 1943 se při cvičení stal cílem postřelování speciálními střelami Röchling, které patřily k tajným zbraním Třetí říše. Tyto střely dokázaly přímým zásahem prorazit sílu 3,5 m pevnostního železobetonu, nebo několik desítek metrů nadloží a zasáhnout pevnostní prostory pod zemí. Cvičení proběhlo za přísně utajovaných opatření a o jaké střely šlo, zjistilo se až v roce 1993. Zbytek jednoho Röchlingu je dodnes k vidění zaseknutý v týlové stěně srubu.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu pevnosti.