KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum přibližuje díla i život Boženy Němcové. Návštěvníci zjistí, kam chodila do školy a jací byli její přátelé
 
Autor / zdroj foto: Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici / Česká Skalice

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici je nejstarší české literární muzeum, které je věnováno životu a dílu spisovatelky Boženy Němcové. Hlavní část je umístěna v maloskalickém muzejním areálu, kde je prezentován život Boženy Němcové a chronologie její tvorby doplněná o řadu originálů. Součástí jsou bývalý hostinec, klášter a zbytky středověké tvrze.

Život Boženy Němcové
Expozice na 400 metrech čtverečních (v objektu Steidlerův hostinec) zahrnuje dokumentaci života a díla Boženy Němcové. Hlavní linie expozice sledují odděleně osudy a zkušenost Boženy Němcové, včetně rodinného kruhu či skupiny přátel, a chronologický vývoj tvorby. Obě linie jsou dokumentovány četnými originály dokumentů (fotografie, první vydání knih, osobní předměty) a předměty sekundárního charakteru (průřez ilustrátorské a sochařské tvorby, kopie archivních dokumentů, prosebných listků, portréty).

Barunčina škola
Školní třída z 19. století, umístěná v roubené budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století. Těšit se můžete na keramickou výzdobu atria školy, která didakticky vytříbenou formou zobrazuje život ve venkovské škole, a to podle povídky Boženy Němcové - Pan učitel.

Muzeum 1866
Expozice dějin válek popisuje především krvavý konflikt mezi pruskou a rakouskou armádou v roce 1866 v předvečer známé bitvy u Sadové, který vypukl u České Skalice. Prezentace zahrnuje rozsáhlou fotografickou a topografickou dokumentaci bitvy, a především originální výstroj a výzbroj obou armád. Expozici doplňují informace o tažení dalších armád přes Českou Skalici, např. vojska Jana Žižky.


Z historie muzea
Po zakoupení pozůstalosti Boženy Němcové v roce 1919 se zájem muzea soustřeďoval hlavně na osobnost a dílo velké krajanky. Roku 1931 bylo ve staré radnici na náměstí slavnostně otevřeno první české literární muzeum – Muzeum Boženy Němcové.

U příležitosti stého výročí spisovatelčina úmrtí v roce 1962 byla pod záštitou ministerstva školství a kultury a světové kulturní organizace UNESCO provedena rozsáhlá rekonstrukce historického Steidlerova hostince U Bílého lva v Malé Skalici, dějiště obrozeneckých jiřinkových slavností, a do jeho místností a sálů přemístěno muzeum s literárním archivem a knihovnou, a vybudována moderní expozice.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.